Preskočiť na obsah

Mute Records

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mute Records
Založené 1978
Zakladateľ Daniel Miller
Žáner Elektronická hudba, Synthpop, Industriálna hudba
Miesto/ mesto Spojené kráľovstvo
Oficiálna
webstránka
www.mute.com

Mute Records je nezávislé hudobné vydavateľstvo so sídlom v Spojenom kráľovstve, ktoré založil v roku 1978 Daniel Miller.

Mute Records bolo známe ako vydavateľstvo, ktoré ochotne uzavrelo zmluvu s postpunkovými umelcami, napríklad s britským avantgardným umelcom Frankom Toveyom (pseudonym Fad Gadget), skupinami Einstürzende Neubauten, Throbbing Gristle či Cabaret Voltaire. Keď sa na začiatku osemdesiatych rokov podarilo elektronickej hudbe dostať na prvé priečky hitparád v Spojenom kráľovstve, uzavrelo zmluvy aj s kapelami ako Depeche Mode a Erasure, ktoré používali nové technológie. Dostali tak šancu celkom zmeniť tanečnú hudbu na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov 20. storočia.

Vydavateľstvo znova zmenilo svoje zameranie na moderný indie rock a nadviazalo spoluprácu so skupinami ako napríklad Sonic Youth.

Mute sa stalo známym hlavne vďaka dlhoročnej spolupráci s Depeche Mode a Erasure. Ďalšími významnými umelcami, ktorí vydávajú svoju hudbu v Mute Records sú Moby, Nick Cave a Laibach.

Mute Records bolo prvé britské vydavateľstvo, ktoré malo svoju internetovú prezentáciu (nazvanú „Mute Liberation Technologies“). Tá začala ako BBS, potom sa z nej stali stránky telnetu a nakoniec webové stránky.[1]

10. mája 2002 získalo Mute Records hudobné vydavateľstvo EMI a prakticky tak rozšírilo už existujúce licenčné zmluvy, ktoré malo Mute Records s Virgin Records viac ako 15 rokov. Výkonný riaditeľ Daniel Miller je zodpovedný za všetky globálne aktivity spoločnosti.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. "Ask Mute" Archivované 2010-11-22 na Wayback Machine. Retrieved 29 October 2010.

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]